» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

مراحل نوشتن پروپوزال
چهارشنبه 16 تیر 1395 ساعت 11:10 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست محمد ترابی | ( نظرات )


پایان نامه مدیریت

معنای کلمه پروپوزال :

پروپوزال کلمه انگلیسی هست که به صورت زیر نوشته میشه :

Proposal

که این کلمه به مفهوم توصیه یا طرح پیشنهاد ی و یا اظهار هست .

پروپوزال چیست :

همون طور که گفتم ، پروپوزال طرح توصیه ی هست که می بایست در مورد اون طرح پیشنهاد ی یکسری اطلاعات یکسری مشاهدات که قرارهروش انجام بدین رو بنویسید و مجموعه این اطلاعات رو بهش میگن پروپوزال یا طرح توصیه ی .

پروپوزال می بایست چند صفحه باشه :

زمان ی شما یک طرحی رو توصیه میدین در واقع این طرح رو توصیه میدین کهشیوه تحقیق بکنید و به نتیجه برسید جهت این کار ضروری هست که شما درمورد اون طرح یکسری اطلاعات جمع آوری بکنید این اطلاعات حاوی ارزش اون طرح و تحقیقاتی که روی اون طرح در قدیم انجام شده نتایجی که شما فکر میکنید از اون طرح خواهید گرفت که این اطلاعات شما می بایست نسبتا بین 8 تا 10 صفحه باشه . در این پست در مورد پارت های پروپوزال و اطلاعات داخـل پروپوزال به صورت جزئی تر شرح میدم .

برخی از دوست ها ممکنه اطلاعاتشون 5 صفحه باشه و بعضی ها ممکنه اطلاعاتشون درمورد اون طرح توصیه ی 20 صفحه باشه ، دقت بکنید دوست ها ، سعی بکنید که پروپوزالتون حداقل 5 صفحه و حداکثر 15 صفحه باشه که وقت ی فردی میخواد بخونه حوصلش سر نره سر و تهش رو بف تمام چیه . و یک پروپوزال استاندارد بین 8 تا 10 صفحه هست .

برخی وقتها پیش میاد که یکی پروپوزالش رو برام میفرسته میگه آقا میلاد این رو یه نبرخی بندازید ببینید چطور ه و مشکلی داره یا نداره ، یکبار یک بنده خدایی یک پروپوزال برام فرستاده بود که نسبتا 86 صفحه بود ، فکر کرده بود هر چی بیشتر باشه خوب هست .

ولی اگه پروپوزال اینطوری باشه فردی که بخواد بخونه بف تمام این قدر زیاده اصلا بازش نمیکنه چه برسه به این که ارزیابیش کنه . پس هیچ زمان فکر نکنید اگه بیشتر بنویسید خوبتر هست همیشه مفید و خلاصه .

چه افرادی باید پروپوزال بنویسند :

همون طور که میدونید همتون ، سساختار تحصیلی جهت رشته های فوق لیسانس دکترا در دانشکده های خارجی ، به 3 صورت هست :

ساختار تنها کلاس درس : که مثل ایران سر کلاس میرید و در آخر یک انتها نامـه میدین.

ساختار کلاس درس و تحقیقاتی : که نیمی از تحصیل رو سر کلاس میرید و نیمی از تحصیل رو روی پروژه ای که به عنوان انتها نامـه هست کار میکنید

ساختار فقط تحقیقاتی : که شما کلاس ندارید و به کمک یک استاد راهنما فقط روی یک طرح تحقیق میکنید و به نتیجه میرسید که این طرح رو می بایست خودتون بدین ، در واقع این همون طرح توصیه ی یا پروپوزال هست .

بهتر الان فهمیدیم که پروپوزال فقط برای افرادی هست که ساختار تحصیلیشون به صورت تحقیقاتی یا By Research هست .

نکته اول : دانشجویانی که برای مقطع لیسانس میخواهند ثبت نام کنند ، نیازی به پروپوزال ندارند

نکته دوم : دانشجویانی که برای مقطع فوق لیسانس میخواهند شرکـت کنند و ساختار تحصیلیشون به صورت تنها تحقیقاتی ( By Research ) هست بایستی پروپوزال ارائه بدهند .

نکته سوم : کلیه دانشجویانی که برای مقطع دکترا میخواهند ثبت نام کنند در هر رشته و هر شاخه ای بایستی پروپوزال ارائه بدهند .

خوب الان فهمیدیم که پروپوزال تنها برای دانشجویانی هست که میخوان دکترا بخونند و دانشجویانی که میخوان فوق لیسانس به صورت فقط تحقیقاتی بخونند .

فردا پست الکترونیکی نزنی آقا میلاد من ساختار رشتم برای فوق لیسانس کلاس درس و تحقیقه پروپوزال میخوام یا نه ؟ اما اگه مطالب وبسایت رو به دقت بخونید بعد ایمیل بزنید مطمئنا ایمیل فضائی ارسال نخواهید کرد !!!!!!

چه زمانی می بایست پروپوزال را به دانشکده ارائه بدهیم :

در لیست مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام دوره دکترا و فوق لیسانس تحقیقاتی ، پروپوزال من نوشته ام ، یعنی زمانی که میخواهید مدارک رو ارسال بکنید برای ثبت نام ، باید پروپوزال حتمـا در مدارکتون باشه ، چون 50% بررسی شما برای پذیرش نسبتا وابسته به پروپوزالتون هست . چون زیاد از دوست ها سوال میپرسند که نمیشه ما الان مدارک رو بدیم و پذیرش بگیریم موقع شروع کلاسها پروپوزال رو بنویسیم ؟

نه اینطوری نمیشه دوست ها بهتر م جهت اقدام به پذیرش ، قبل از هر چیزی بایستی به فکر پروپوزال باشید .

پروپوزال چه تاثیری در گرفتن پذیرش در دانش کده دارد :

زمان ی شما برای دکترا یا فوق لیسانس بصورت تحقیقاتی یا ریسرچ میخواهید ثبت نام بکنید ، یکی از موارد زیاد مهمی که در پذیرش شما اثر داره همین پروپوزال هست .

وقتی شما مدارکتون رو ارسال میکنید پروپوزالتون رو هم ارسال میکنید به همراه مدارک در طول مدت تحلیل مدارکتون در دانشکده یک کمیته ارزیابی جهت ارزیابی پروپوزال شما تشکیل میشه .

جهت مثال شما در دانشگده برق و الکترونیک ، برای رشته مخابرات میخواهید ثبت نام بکنید و یک پروپوزال درمورد شاخه ای از مخابرات مینویسید .

ی مدارک به دانشکده ارسال میشه یک روز کمیته تشکیل میشه و پروفسورهایی که در اون دانشکده می باشند درمورد پروپوزالی که شما داده اید نظر میدهند هر کدام که اون طرح تحقیقاتی شما به سوادش تحصیلاتش بخوره و در زمینه طرح شما اطلاعات کافی داشته باشه ، به عنوان استاد روش شما انتخاب میشه پروپوزالتون رو امضا میکنه شما رو قبول میکنه .

وقتی هم شما به دانشگاه می آیید به اون استاد معرفی میشید و چنانچه جهت فوق لیسانس بیائین به مدت 2 سال روی پروپوزالتون کار میکنید به کمک استاد اگه جهت دکترا باشید به مدت 3 سال و بعد از 3 سال که تحقیقاتتون تموم شد و به نتیجه رسیدین ، طرح رو ثبت میکنید میرید برای کارهای فارغ التحصیلی .

بعضی اوقات هم ، قبل از اینکه کارهای ثبت نام شما رو شروع کنیم من پروپوزالتون رو میبرم پیش چند استاد وقتی دیدم که نظرشون مثبت هست در مورد طرح شما ، من اقدام میکنم جهت انجام کارهاتون جهت ثبتنام اخذ پذیرش که خودش داستانی جدا و زیاد داره.

چه موضوعی جهت پروپوزالتون انتخاب بکنید :

یکی از مهمترین موارد در نوشتن پروپوزال همین هست ، و 90% دانشجویان موقع نوشتن پروپوزال روی مورد پروپوزال گیر میکنند .

نگـران نباشید ، میلاد اینجا هست در خدمتتون و براتون شرح میدم که در این مورد چیکار بکنید .

ببینید دوست ها بهتر م ، وقت ی شما یک پروپوزال مینویسید برای دانش کده ارسال میکنید استاد راهنما یا همون پروفسوری که قراره اون رو ببینه اگه بهتر بود به اطلاعاتش نزدیک بود به عنوان استاد روش شما انتخاب بشه ، اولین مورد ای که نگاه میکنه ، در واقع مساله پروپوزال شما هست ، و اگه ببینه موضوعش جذاب نیست و نمیتونه استاد روش شما باشه ، اصلا پروپوزال شما رو نگاه نمیکنه خیلی آسان میگه این موضوع به بک گراند من نمیخوره .

پس مساله پروپوزال رو توی هوا یا موقع میل کردن صبحانه که هنوز خواب در حال نوازش چشـم انتان هست گزینش نکنید .

چگونه ی یک موضوعی انتخاب کنیم که یکی از اساتیدی که در اون دانشکده هستند دلشون به رحم بیاد از پروپوزالتون موضوعش خوششون بیاد ؟

ببینید دوست ها من مثال براتون میزنم که خیلی بهتر روشن بشید امیدوارم که بتونم واضح براتون بنویسم .

برای مثال اکبر لیسانس مهندسی رایانه در یکی از دانش کده های ایران گرفته میخواد یکی از گرایشهای رشته رایانه در مقطع فوق لیسانس رو در دانشکده UPM بخونه .

بعد به میلاد پست الکترونیکی میزنه مشاوره میکنه و میبینه که جهت مثال ، در دانشگاه UPM در این ترم فقط گرایش جهت مثال امنیت شبکه موجود هست و ساختارش به صورت تحقیقاتی ( BY Research ) هست . اینجا هست که اکبر می بایست برای ثبت نام ، یک پروپوزال تهیه و تولید کنه چون ساختار رشتش به صورت تحقیقاتی هست به به چه شود .

در هر دانشکده ای در هر دانش کده ی خود اساتید دانشکده ، یکسری از موضوعات رو اعلام میکنند میگن که ما رفیق داریم دانشجویان این رشته روی این مورد تحقیق کنند اینجا شما میتونید بفهمید که پروپوزالتون رو روی چه موضوعی کار بکنید .

این مورد را در دانش کده های مالزی یا دانشگاه های کشورهای دیگر با یکی از عنوانهای زیر میشناسند :

ریسرچ فوکوس ( Research Focus )

ریسرچ ایریا ( Research Area )


هر دانشکده در دانشکده میگه که ریسرچ فوکوس یا ریسرچ ایریاش در چه زمینه ای هست ، که اینگونه و از این طریق شما اگر موضوع پروپوزالتون رو گزینش بکنید مطمئنا پذیرش میشید .

بعضی وقتها نیز شما یک موضوعی خودتون مد نظرتون هست رفیق دارید در اون مورد کار بکنید ، و مورد پروپوزالتون نیز اون باشه ، جهت این کار میتونید با اساتیدی که در اون دانشکده هستند حرف بکنید و بپرسید که آیا این موضوع بهتر ه یا نه و اگه گفتند خوب ه درمورد ش پروپوزال بنویسید .

و بعضی اوقات هم باید برید پروفایل تک تک اساتید رو ببینید ، و بفهمید که در چه زمینه هایی کار کرده اند و در چه زمینه هایی بیشتر اطلاعات دارند شما هم موضوع پروپوزالتون رو در همون مورد بنویسید .

برخی اوقات که دیگه هیچ یک از راههای بالا موجود نیست بهتره که یک موضوعی که عمومی باشه را گزینش بکنید که تمام اساتید اکثرا بتونند قبولش کنند و یکیشون شما رو قبول کنه بعد که وارد دانشکده شدید میتونید با کمک استاد ، موضوعش رو عوض بکنید .

پروپوزال باید به چه زبانی باشه :

پروپوزال باید به زبان انگلیسی باشه ، اما شما برای اینکه آسان باشید ، میتونید اول به زبان فارسی بنویسید بعد چنانچه خودتون زبانتون بهتر ه ترجمه بکنید در انتها هم ببرید پیش یک استاد زبان که کارش درست باشه جهت رفع اشکال عبارت بندیهاش رو درست بکنید .

یک کار بسیار زیاد آسان تر هم میتونید انجام بدین ، بعد از اینکه کار نوشتن تمام شد بدین به یک دارالترجمه تا براتون ترجمه کنه بعد از گرفتن هم یک بار بخونیدش که غلط تایپی نداشته باشه .

فونت پروپوزال سایزش باید چی باشه :

پروپوزال رو بایستی به زبان انگلیسی و روی برگه A4 تایپ بکنید فونتش باید Times and New Romans باشه و سایزش هم باید 12 انتخاب بشه ، اگه با ورد کار کرده باشید دیگه اینها رو به بهتر ی میدونید نیازی به شرح نیست .

خوب دوست ان شفیق من ، تا اینجا هر چی گفتم برای این بود که تازه شما بفهمید پروپوزال چی هست و جهت چه جایی نیازه ، هم اکنون میخوام بهتون بگم که چگونه ی پروپوزال بنویسید و اینکه پروپوزال چه بخش هایی داره .

اکثرا هر کسی نسبت به چیزی که پروپوزال می بایست به مخاطبش اثبات کنه خودش مطالب داخـل پروپوزال رو دسته بندی میکنه و بنا با سلیقه خودش یک پروپوزال مینویسه و مطالب رو هم توی هوا دسته بندی میکنه میذاره کنار هم ، این کار غلط نیست و درست هم نیست .

در تمام جای جهان ، پروپوزال شکل بندی کلی و استاندارد داره ، که شما طبق اون بایستی اطلاعات و مطالبتون رو دسته بندی بکنید و پروپوزالتون رو درست بکنید ، اگه این موارد رعایت نشه ممکنه که استاد خوشش نیاد شما رو قبول نکنه ، حتی می بایست این مطالب رو به ترتیبی که در زیر بهتون میگم بنویسید .

بخش های یک پروپوزال استاندارد :

مساله پروپوزال یا مورد پروژه یا در واقع مورد تحقیق ( Project Title ) :


دوست ها باوفای من ، دقت بکنید که مورد پروپوزالتون خیلی مهم هست همون طور که در بالا گفتم ، سعی بکنید که مبهم نباشه و نسبتا در 12 کلمه بتونید سرو تهش رو به نیز بیارید یک موضوع زیبا دربیارید که خواننده به محض اینکه به مورد نگاه کرد کل پروپوزال رو بف تمام که چیه .

فهرست مطالب ( Table Of Contents ) :

در این بخش می بایست شما فهرست مطالب و صفحه بندی ها رو معین بکنید که اگه فردی خواست بخونه زیاد آسان بتونه مطالب و صفحه مورد نظر رو پیدا کنه ، این بخش رو توی یک صفحه مجزا بنویسید در این صفحه فقط فهرست مطالب باشه .

خلاصه ای از کل پروپوزالتون ( Abstract ) :

بعد از فهرست مطالب نسبتا توی 2 الی 3 تا پاراگراف یک خلاصه از کل پروپوزالتون بنویسید چون کسی که میخواد یک نظر کلی روی پروپوزال بده میاد این قسمت خلاصه را نگاه میکنه . در سری خلاصه شما می بایست درباره مورد پروپوزال و اینکه چه کاری چه تحقیقی میخواهیدآموزش انجام بدین و چه ویژگی ها یی داره رو بنویسید . ماشاءلله دیگه خلاصه برداری بلدین ، از کل پروپوزال 2 الی 3 تا پاراگراف بنویسید طرف تا میبینه بدونه چی به چیه .

مقدمه ( Introduction ) :

مقدمه پروپوزال رو باید صرفا درمورد مورد پروپوزال و همین طور علت انتخاب ارزش مورد پروپوزال رو ذکر بکنید ، در کل این قسمت حاوی ویژگی ها ی پروپوزال شما هست خیلی خیلی به مغزتون فشار نیارید که بخواهید توی این قسمت 40 تا صفحه بنویسید در بخش مقدمه یک صفحه شرح بدین کفایت میکنه و از سرش هم زیاده .

هدف اصلی پروپوزال ( Aim and Objectives ) :

در بخش هدف پروپوزال ، می بایست فقط و فقط هدف کلی اصلی از پروپوزال یا تحقیقتون رو ذکر بکنید برای مثال بنویسید با این طرح چه کاری میخواهید بکنید و یا اینکه چه اتفاقی میخواد بیافته زیاد خیلی سردرگم نشید چون اکثرا تمام وقتی پروپوزال مینویسند میمونند که این قسمت رو چیکار کنند ، در این سری توی 3 الی 4 تا خط هدف اصلی پروپوزال رو بنویسید .

اما برخی از شما ممکنه که چندتا هدف از اون پروپوزال داشته باشید اگر دیدین که اهدافتون زیاده !!!!!!! با ذکر شماره بنویسید ، جهت مثال شماره یک فلان هدف و شماره دو فلان هدف ، ولی به جون این وب وبسایت بیچاره ، زیاد کشش ندین این پارت رو و اگه خواستین شماره گذاری بکنید ، سعی بکنید خلاصه اهدافتون رو بنویسید هر هدف رو توی 1 خط الی 2 خط بنویسید که خواننده را سر در گم نکنید .

مرور ادبیات تحقیق (Literature Review ) :

مرور ادبیات تحقیق یعنی چی ؟ به مفهوم اینکه زندگی قدیم پروپوزالتون رو شرح بدین یعنی شرح بدین که در قدیم چه زندگی داشته !!!!!

بذارید یه خورده واضح تر بگم شما وقتی یک موضوعی رو گزینش میکنید اکثرا از توی باغ عمو حیدر که پیداش نکردین ، درسته ؟ این موضوع هم اکنون یا قبلا بوده یا در مورش شنیدین یا اینکه یه جاییآموزش کار کردین . شما توی بخش مرور ادبیات تحقیق باید درمورد تحقیقات و پژوهش هایی که پیش از شما روی این موضوع انجام شده را بنویسید یا هر تحقیقی که قبلا انجام شده نزدیک به موضوع گزینش ی شما هست . در این بخش در واقع شما بایستی یک سری پژوهش ها و راه کارهای ی رو بنویسید که در واقع با این کار قصد دارید تحقیقاتی که قبلا روی این طرح انجام شده را کاملتر بکنید و یا کلا ردش بکنید به طور کلی غلط ات رو برطرف بکنید .

توی این سری با نوشته های زیبا تون باید در واقع به استاد راهنمای ی که قراره پروپوزال شما رو ببینه اثبات بکنید که حسابی در مورد موضوعی که اتخاب کرده اید تحقیق دارید خیلی درمورد ش خوندین میدونید که چی هست قراره چی بشه .

جهت این کار هم میتونید کتابهایی که در مورد مساله پروپوزالتون هست رو یا از اینترنت متن دانـلود بکنید بخونید و خلاصشون رو بنویسید .

پس یکبار دیگه میگم ، این بخش در واقع بررسی های شما درمورد زندگی قبلی طرح هست و درباره ش مینویسید ، در مورد زندگی خودتون ننویسید هان !!!!! تنها درمورد زندگی قبلی طرح و تحقیقاتی که نحوه انجام شده .

روشها و متدهای تحقیق ( Research Methodology ) :

وقتی شما مورد رو برای پروپوزال یا تحقیقتون گزینش میکنید ، در واقع میخواهید روی اون طرح یکسری بررسی ها انجام بدین و به یک نتیجه برسید دیگه ، درسته ؟ جهت انجام نتایج بررسی ها و تحقیقات روی طرحتون بایستی یکسری روشها داشته باشید دیگه درسته ؟

هم اکنون توی این سری شما می بایست بنویسید که در انجام تحقیق از چه روشهای علمی میخواهید استفاده بکنید ، همین و بس ، خیلی آسان .

بسیار زیاد زیاد گیج کننده نیست عزیزان من ، باید یه خورده اون مغز رو به کار بندازید که بدونید اینجا چی باید بنویسید ، برای مثال اگه یک طرحی درمورد فرش ابریشم دارید و این فرش جهت مثال سالی یکبار خراب میشه و می بایست هر سال درست بشه شما میخواهید یک کاری بکنید که این فرش دیگه خراب نشه ، هم اکنون روشهایی که جهت خراب نشدن این فرش در نظر دارید رو باید اینجا بنویسید امیدوارم که واضح گفته باشم و بخوب ی این مساله رو فهمیده باشید .اما نه روشهای وقت 400 سال پیش رو هان !!!!!!!روشهای علمی و استاندارد باید باشه .

نتیجه گیری ( Conclusion ) :

در این قسمت توی یک پاراگراف نسبتا 4 الی 5 خط ، یک نتیجه گیری کلی از پروپوزالتون میکنید و در این بخش مینویسید یه طوری باید بنویسید که هر کسی دیدش دیگه نیازی نباشه پروپوزال رو بخونه و بگه به به چه تحقیق خوب ی چه نتایج بهتر ی از این تحقیق به دست خواهد آمد ، به مفهوم اینجا بایستی بنویسید که با فلان تحقیق به فلان نتیجه میرسم همین کافیه . یعنی یک قسمت کاملا کاملا کاملا خلاصه از نوشته هاتون در پروپوزال .

فهرست منابع ( Refrences ) :

جهت نوشتن پروپوزال یا پروژه یا یک تحقیق ، شما باید چندین مقاله و یا کتلب رو بخونید و زیر و رو بکنید و یا چنیدن وبسایت اینترنتی رو بخونید .

و در بین اینها از چندتاشون برای نوشتن پروپوزال استفاده بکنید ، هم اکنون توی قسمت فهرست مطالب ، بایستی از تمام منابعی که استفاده کردین به طور کامل اینجا ذکر بکنید .

جهت مثال از مطالب کتاب استفاده کرده ایید ، بایستی نام کتاب و نام نویسنده و سال انتشارش رو ذکر بکنید .

بهتر دیگه فکر کنم تمام چیزهایی رو که نیاز بود بهتون گفتم مطالب این پست صرفا تجربه های خودم و همسرم در نوشتن پروپوزالهامون بود و پروپوزالهامون هم مورد تائید قرار گرفت در دانشگاه استادی که پروپوزالها رو دیده بود بسیار زیاد خوشش اومده بود کلی کیف کرده بود مطمئنا شما هم اگه به همین صورت بنویسید زیاد جذاب خواهید بود و مورد تائید قرار خواهد گرفت .می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic